Odkyslenie a deodorizácia
Rafinácia oleja a tukov v prípade odkysľovania a dezodorizácie pozná dva smery. Je to chemický a fyzikálny postup. Rozdiel je v kroku odkysľovania /neutralizácie/. Jedna cesta, kde sa využíva alkalická neutralizácia je chemický spôsob a druhý je fyzikálne odkysľovanie.
Alkalická neutralizácia je postup, kde sa chemicky pôsobí na voľné mastné kyseliny. Používa sa hydroxid sodný a voľné mastné kyseliny sú prevedené na mydlá. Tento spôsob má dosť negatívnych stránok a v súčasnosti sa od neho upúšťa, hlavne pri výrobe jedlých olejov a tukov.
Nevýhody:
- mydlá pôsobia emulgačne a zvyšujú straty oleja
- lúh spôsobuje čiastočnú hydrolýzu, čo vyvoláva ďalšie straty oleja
- vzniká soapstock, ktorý je potrebné ďalej spracovávať a má minimálne využitie
- v alkalickom prostredí dochádza k nežiadúcim oxidačným procesom ovplyvňujúcim stabilitu
- zvýšená produkcia odpadových vôd
- kontakt lúhu s olejom určeným na potravinárske účely
Dezodorizácia je v tomto prípade samostatný krok, ktorý sa deje prerušovaným, alebo kontinuálnym spôsobom /kolóna/. Používa sa pri tom nosná para, ktorá pri prechádzaní olejom strháva prchavé zložky. Nevýhodou je, že olej je dlhý čas zohriaty na vysoké teploty a tým vznikajú polyméry, rozkladné produkty a transizoméry. Ďalšou nevýhodou sú vysoké prevádzkové náklady na výrobu pary a odstránenie dôležitých antioxidantov z oleja.
Fyzikálne odkysľovanie je proces bez použitia chemikálií. Voľné mastné kyseliny sú odparené za pôsobenia pary, alebo bez nej. S parou je možný prerušovaný aj kontinuálny spôsob, a bez pary je len kontinuálny.
Nevýhodou parného spôsobu či už prerušovaného, alebo kontinuálneho sú tie isté problémy ako pri dezodorácii v alkalickej neutralizácii. Je to vznik polymérov, rozkladných produktov, transizomérov, vysoké prevádzkové náklady na výrobu nosnej pary a odstránenie antioxidantov z oleja.
Odkyslenie a dezodorácia bez použitia pary:
Pri kontinuálnom spôsobe bez použitia pary odkyslenie a dezodorácia prebieha v jednom kroku. Proces prebieha na molekulárnych odparkách, teda bez použitia chémie a tiež nosnej pary. Zariadenie pracuje na princípe ohriatia oleja na teplotu cca 200°C na čo najkratší možný čas. Pri takomto krátkodobom tepelnom zaťažení vysokou teplotou za pôsobenia zníženého tlaku /jemného vákua/ nedochádza k nežiaducemu dlhodobému tepelnému zaťaženiu oleja a olej neprichádza o antioxidanty.
Výhody:
- nízka pracovná teplota a krátka doba expozície na termolabilné látky pri vylúčení kyslíka
- zachovanie cenných biologicky a fyziologicky účinných látok
- zvýšená oxidačná a senzorická stabilita rafinovaného oleja
- zachovanie chuťových a senzorických vlastností oleja jemne po danej surovine
- úspora na chemikáliách, nevzniká soapstock
- úspora strát na oleji
- zníženie energetickej náročnosti procesu, nepoužíva sa nosná para
- proces je ekonomicky zaujímavý aj pre malokapacitné jednotky
Technológia pracuje kontinuálne a je plne automatizovaná.
Popis procesu:
Vybielený /popr. winterizovaný/ olej je kontinuálne prečerpávaný z nádoby na vstupný olej cez rekuperačný a dohrievací výmenník tepla do odvodňovacej odparky kde sa pod vplyvom vákua odstráni voda, plyn a prchavé látky.
Odvodnený olej je prečerpávaný cez dohrievací výmenník tepla a systém odplyňovačov na destilačné zariadenie. V odplyňovačoch sa pod vplyvom vákua odstraňujú zvyšky vody, ďalšie prchavé látky a naviazaný plyn z oleja pred vstupom do deliča odpariek.
Prchavé zložky sú parciálne odstraňované úmerne k príslušnému tlaku a teplote. Tieto látky nesmú vstúpiť do molekulárnych odpariek.
V odparkách z oleja odstránime mastné kyseliny a aromáty nežiadujúco ovplyvňujúce senzoriku.
Takto upravený olej prečerpávame z vyrovnávacej nádoby cez rekuperačný výmenník tepla. Olej po schladení a filtrovaní pokračuje do skladových zásobníkov.